Dobové reálie a zajímavosti Sága v tabulce Obsah dílů ságy Hlavní stránka
Dobové reálie a zajímavosti Sága v tabulce Obsah dílů ságy Hlavní stránka
Cecil Scott Forester
 1. Mládí
 2. 1.světová válka
 3. Medicína: špatný začátek
 1. Zrození spisovatele
 2. Úspěšný spisovatel
 3. Vznik Hornblowera
 1. 2.světová válka a nemoc
 2. Nový začátek
 3. Poslední práce
2.světová válka a nemoc
Z Anglie odjel do Československa, aby psal o zradě, které se Francie a Británie na tomto státu dopustily. V září 1939 vstupuje Británie do války a Forestrovi je nabídnut post ministra informací. On se však chce vrátit do Spojených států a natáčet reklamní a propagační filmy. V roce 1941 vychází jeho kniha The Captain from the Connecticut, obdoba Hornblowera s americkým kapinánem, ne moc úspěšná. V tomto období píše rovněž dobře honorované články do Saturday Evening Post. V létě 1943 byl postižen vážnou nemocí, když se plavil na válečné lodi amerického námořnistva U.S.S.Tennessee. Procházel se na palubě s kapitánem, náhle ucítil prudkou bolest v nohou, den za dnem se jeho stav zhoršoval. Na pevnině v Kalifornii se dozvěděl, že se jedná o arteriosklerózu a že z něj bude kulhající invalida do konce života, navíc se musel obávat amputace obou nohou. Se psaním na čas přestal, odložil tak zejména svůj anglo-americký námořní román. Až později se k němu vrátil a dal mu název The Good Shepherd. Za daných hrozných okolností jeho zdravotního stavu ho ovládla silná deprese. Naštěstí to byl Hornblower, v jehož příběhu se zhlédl a který mu pomohl. Rovněž se opět vydal na moře ve válečných lodích - britských i amerických. Takovéto plavby mu zajistily obě námořnictva díky rostoucí oblibě jeho románů. Uvědomil si, že tento jeho stav není tak vážný, aby úplně ztratil chuť do života a začal se více stýkat s lidmi, více cestovat. V roce 1945 vydává knihu The Commodore, v Americe jako Commore Hornblower. Forestrova schopnost pracovat byla krutě omezována nemocí po zbývajících dvacet tři let života. Navíc v roce 1948 utrpěl srdeční infarkt. V roce 1944 se rozvedl a 1947 se oženil s Dorothy Elen Fosterovou, dcerou lodního magnáta, se kterou se potkal poprvé na tenisovém turnaji v roce 1921. Knihu Lord Hornblower (1946) dopsal na palubě válečného křižníku H.M.S. Swiftsure.
Nový začátek
S vervou a nasazením, s jakým bojovali britští vojáci proti Hitlerovi, bojoval Hornblower proti Napoleonovi. Autor se tentokrát vrací do námořníkova mládí a píše následující díly ságy: Mr. Midshipman Hornblower (1950), Lieutenant Hornblower (1952), Hornblower and the Atropos (1953). V tomtéž období píše dva ze svých nejdůležitějších románů, žádný nemá co dočinění s mořem. The Sky and the Forest (1948) pojednává o kmenových válkách a kolonialismu v Kongu v 19. století. Randall and the River of Time (1950) popisuje pronásledování mladého anglického vojáka během a krátce po skončení První světové války. S druhou manželkou Dorothy žil v Berkley, konal výlety, dokonce v létě 1958 se spolu plavili na plachetnici v Pacifiku. 7.května 1953 se ho britská vláda zeptala, jestli by přijal pocty od královny a získal tak titul Commander of the British Empire. Odmítl s tím, že si tyto pocty nezaslouží. Je ovšem možné, že si myslel, že by měl dostat ještě vyšší titul. V roce 1955 je vydána kniha The Good Shepherd, následuje roku 1956 The Navy War of 1812. Toto dílo je považováno za nejlepší studie námořních akcí druhé námořní války Spojených států s Velkou Británií. Zde úspěšně zpochybnil tvrzení amerických námořních historiků včetně Theodora Roosevelta, že válku vyhrály Spojené státy díky akcím jednotlivých samotných lodí. Poslední tři romány ságy o Hornblowerovi jsou: Hornblower in the West Indies (1958), v USA vydáno jako Admiral Hornblower in the West Indies, dále následuje Hornblower and the Hotspur (1962) a nedokončený román Hornblower and the Crisis (1967), v USA Hornblower during the Crisis.
Poslední práce
Poslední úplnou prací ve Forestrově životě bylo skvělé dílo Hornblower Companion (1964). Tento hornblowerský průvodce se dělí na dvě části. Ta první obsahuje třicet map s označením, kde se odehrávaly jednotlivé příběhy, bitvy atd. Druhá část pak obsahuje osmdesát pět stran poznámek, jak, kdy a proč psal jednotlivé díly, jeho komentáře a postupy při psaní. V roce 1961 utrpěl další srdeční infarkt. Byl hospitalizován jen s malou šancí na přežití. Díky své pevné vůli se však ještě zotavil a dokonce i pracoval. Ovšem jeho krevní oběh byl hodně špatný. V září 1964 nevyhnutelně dostal mozkovou mrtvici, od té doby přežíval v paralýze až do smrti 2. dubna 1966. Kromě jednoho svazku, jež zůstal nedokončen, žil dost dlouho, aby jeho sága byla kompletní.
Cecil Scott Forester
 1. Mládí
 2. 1.světová válka
 3. Medicína: špatný začátek
 1. Zrození spisovatele
 2. Úspěšný spisovatel
 3. Vznik Hornblowera
 1. 2.světová válka a nemoc
 2. Nový začátek
 3. Poslední práce
Dobové reálie a zajímavosti Sága v tabulce Obsah dílů ságy Hlavní stránka