C. S. Forester Dobové reálie a zajímavosti Sága v tabulce Hlavní stránka
C. S. Forester Dobové reálie a zajímavosti Sága v tabulce Hlavní stránka
Obsah jednotlivých dílů ságy
I. Začátek II. Pokračování III. Dokončení
Román Commodore Hornblower
Commodore Hornblower (1945) začíná tím, jak spolu Horatio a Barbara žijí jako manželé na malém panství ve Smallbridge. Román popisuje květen až říjen 1812. Hornblower je povýšen na komodora a má za úkol se svou malou eskadrou pronásledovat francouzské síly v Baltském moři, chránit britské námořní cesty a vyvíjet diplomatický tlak na Švédy a Rusy pro britské zájmy. Jeho vlajkovou lodí je Nonsuch (74 děl) a jeho vlajkový kapitán je jednonohý Bush. Získá kořist a zničí francouzského piráta s lodí Blanchefleur. Potom se plaví na ruskou námořní základnu do Kronstadtu, kde ztuhne nad plánem ruského cara, jak vzdorovat Napoleonovi - zapálit Moskvu. Zmaří pokus zavraždit cara a švédského prince. Při jedné večeři se trochu opije a skončí v posteli hraběnky Canerine. Při pohlavním styku od ní dostane blechy. V Rize bojuje po boku pruského plukovníka von Clausewitze, vynikajícího stratéga, jež zběhl z pruské armády po jejím připojení se k Napoleonovi. Hornblower nesmírně pomůže Rusům, když ostřeluje z moře Napoleonovu armádu pod velením generála Macdonalda. Dále bojuje na zemi po boku Clausewitze. Po Bonapartově nezdaru a ústupu od Moskvy přesvědčí pruské velitele, aby se oddělili od Napoleona. Tím hodně přispěl k obratu ve válce. Je ale velice vyčerpaný a navíc onemocněl tyfem. Bush se vrací s eskadrou bez něho, komodor připluje, až se uzdraví.
Povídka Hornblower and his Majesty
Další povídka Hornblower and his Majesty (1940) nezapadá do časové přímky Horatiovy námořní kariéry, protože se odehrává v roce 1812 během války se Spojenými státy. Sir Horatio velí královské jachtě Augusta a má za úkol plavit se s duševně nemocným, avšak milovaným králem Jiřím III. na ozdravnou plavbu po La Manche. Zde je však pronásledován americkým pirátem. Je v pokušení vzdát se s tím, že zajmutí krále by ukončilo tuto nesmyslnou válku. Nakonec však pokušení odolá a unikne v mlze.
Román Lord Hornblower
Román Lord Hornblower (1946) líčí období od října 1813 do května 1814. Horatio musí potlačit ještě jednu vzpouru. Posádka z brigy Flame uvěznila svého krutého kapitána a vyhrožuje, že loď vydá Francii, pokud nedostanou milost. Komodor s nimi neúspěšně vyjednává u Le Harve, lstí se k nim nalodí a v boji muže proti muži získá loď zpět. Hrozí, že starosta Le Harve by mohl změnit stranu a město by nebylo pod kontrolou. Hornblower žádá proto o posily a k jeho překvapení přijíždí kapitán Bush s lodí Nonsuch (74 děl). Město je zajištěno a Hornblower se stává guvernérem tohoto francouzského přístavu a boubonský vévoda loutkovým panovníkem. Hornblower čeká na odvetný úder a posílá Bushe po řece Seine, aby zničil francouzské jednotky. Ačkoli je Bush úspěšný, je zabit při výbuchu říčního člunu se střelným prachem. Horatio je sklíčený, protože ztratil svého nejlepšího přítele, navíc skrze své vlastní rozkazy. Barbara přijíždí s dalším členem francouzské královské rodiny. Napoleon je definitivně poražen a Paříž je v britských rukou. Hornblower je odměněn za zmocnění se Le Harve, získává titul peer a je nazýván lord Hornblower ze Smallbridge. Vévoda Wellington chce, aby ho jeho sestra i s manželem doprovázeli do Vídně na konferenci o poválečném uspořádání, Hornblower to odmítá, jednak protože žárlí na úspěchy jejího bratra, jednak proto, že vážně není tak významný, aby zde mohl Británii zastupovat. Manželé se pohádají a Barbara tam jede sama se svým bratrem. Než se Horatio rozhodne vrátit do Smallbridge, potká ještě starého přítele hraběte de Gracay a svou dřívější milenku Marii. To je ale nebezpečné pro jeho manželství i kariéru. Vrátí se domů, pak ale neodolá a jede zase do Francie na pozvání hraběte. Opět se s Marií stanou milenci a jeho sluha Brown se ožení s francouzskou dívkou. Napoleon však uprchl z Elby, armáda se k němu přidává a Horatio, Marie a Brown musí bojovat o holé životy. Hornblower vede povstání proti Bonapartovi, aby tak vázal jeho důležité síly. Marie je smrtelně postřelena, hrabě a Hornblower jsou odsouzeni k smrti, díky porážce u Waterloo naštěstí není exekuce vykonána. Vrací se domů k Barbaře a synovi Richardovi.
Povídka The Point and the Edge
Povídka The Point and the Edge je pouze nastíněna v knize The Hornblower Companion (1964). Na pláži se utká se strádajícím zlodějem. Místo toho, aby dal tohoto muže uvěznit, zapíše ho do námořnictva.
Román Admiral Hornblower in the West Indies
Admiral Hornblower in the West Indies (1958) popisuje období května 1821 až října 1823. Hornblower je nyní kontraadmirál a velí britské flotile v Západní Indii. Protože je mír a nikoli válka, flotila je velmi malá, jen tři fregaty, několik brig a škunerů. V New Orleans se dozvídá o francouzském spiknutí osvobodit Napoleona ze Svaté Heleny a dosadit ho zpět na trůn. Toto spiknutí překazí tím, že zalže francouzskému generálu hraběti Cambonne, kterému na to dává své čestné slovo. Zoufalý pak chce rezignoval na svou funkci kvůli ztrátě své cti, když se dozvídá, že Napoleon skutečně zemřel. Dále pak zajme španělskou otrokářskou loď, je unesen piráty na Jamajce, osvobodí se a jejich doupě zničí ohněm. Také vidí vítězství generála Bolívara ve Venezuele. Jeho sympatie jsou ale na straně rebelů, kteří jsou podporováni britskými žoldáky. Když je jeho tříletá služba u konce, přijíždí za ním do Kingstonu lady Barbara a vracejí se domů. Jejich loď však zastihne prudká vichřice a podaří se jim přežít jen díky Hornblowerově vynalézavosti a zkušenostem. Tváři v tvář bezprostředně hrozící smrti se mu Barbara přizná, že svého prvního manžela nikdy nemilovala, že miluje jen jeho.
Povídka The Last Encounter
Povídka The Last Encounter tvoří závěr ságy, vydána byla jako součást knihy Hornblower and the Crisis (1967), odehrává se v revolučním roce 1848. Horatio má sedmdesát dva let, je stále zdravý a bohatý, dokonce získal hodnost admirála flotily. Barbara je se má také dobře, Brown je jejich komorníkem. Syn Richard je plukovník v gardě mladé královny Victorie. Jednoho dne k nim do Smallbridge přijde muž, který o sobě tvrdí, že je Bonaparte a chce půjčit koně, aby stihl vlak. Pak hodlá pokračovat do Paříže, aby se mohl účastnit voleb. Později se ukáže, že to je synovec Napoleona, brzy prezident Francie a možná císař Napoleon III. Tímto úsměvným příběhem sága o Hornblowerovi končí.
Obsah jednotlivých dílů ságy
I. Začátek II. Pokračování III. Dokončení
C. S. Forester Dobové reálie a zajímavosti Sága v tabulce Hlavní stránka